پايگاه خبری تحليلي دانشجو آزاد

10:39:07 - دوشنبه 11 شهریور 1398
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رئیس کل دادگستری استان کرمان هشدار داد:
فضای مجازی نیاز به مدیریت دارد
موحد عنوان کرد: با توجه به اینکه امروزه بسیاری از جاسوسی ها و جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی در بستر فضای مجازی و سایبر رخ می دهد در کشور نیازمند آن هستیم که این فضا مدیریت شود.

به گزارش “دانشجو آزاد” یدالله موحد در کارگروه فرهنگی ارتباطی شورای فرهنگ عمومی استان کرمان اظهار کرد: در حوزه جرائم امنیتی خیلی از دولت ها و کشورها سعی می نمایند از طریق حملات سایبری به اطلاعات محرمانه سایر کشورها دست یابند
وی افزود:امروز فضای مجازی و سایبری یک واقعیت غیر قابل اجتناب است و به عنوان بخشی از زندگی مردم و بشریت محسوب می‌شود و فرصت تکنولوژی ارتباطی که ایجاد شده ، باعث گردیده خیلی از معادلات و مبادلات اقتصادی در این فضا شکل گیرند و فعالیت نمایند
رئیس شورای قضائی استان کرمان تصریح کرد:امروزه بحث جرم شناسی سایبری یکی از مسائل جدی محافل علمی جرم شناسی است و این جرایم روز به روز در حال توسعه هستند.
وی با بیان اینکه بسیاری از جرائم از فضای حقیقی در حال انتقال به فضای مجازی و سایبر هستند،افزود:امروزه خیلی از کلاهبرداری های بسیار کلان از طریق جعل وسرقت اینترنتی در حوزه سایبر اتفاق می‌افتد وشاهد هستیم هکرها به فضاهای خصوصی، تجاری، بازرگانی و بانکی افراد حقیقی و حقوقی وارد می شوند و سرقت های کلان انجام می دهند.
وی با بیان اینکه فضای سایبر به یک آوردگاه جدی بین قدرت ها، دولت ها،گروه ها و سازمان های مختلف تبدیل شده است،گفت: امروزه جرائم علیه امنیت ملی از سوی برخی دولت‌ها و اشخاص حقیقی در حال گسترش است و هر کشوری که در حوزه مبارزه سایبر ضعیف عمل کند بدون شک شکست خواهد خورد.
این مقام ارشد قضائی در استان کرمان تصریح کرد:در حال حاضر بخش عظیمی از فعالیت‌ها و اقدامات فرهنگی در فضای سایبر صورت می‌پذیرد و کسی نمی‌تواند فرهنگ را بدون استفاده از فضای سایبر به پیش ببرد و همانگونه که شاهدیم بستر بیشتر تهاجمات فرهنگی، شبیخون فرهنگی در فضای مجازی است.
وی بیان کرد:دادگستری استان کرمان در زمینه ساماندهی فضای مجازی از چند سال قبل با توجه به وجود خلاء ها و ضعف های موجود اعلام آمادگی نموده است . و حتی یک طرح عملیاتی به شورای فرهنگ عمومی استان ارائه نموده است .
وی بحث مجهول بودن هویت کاربر ها در فضای مجازی را یک فاجعه دانست و گفت:در حوزه فرهنگی هر فردی می‌تواند وارد فضای مجازی شود و هر مطلبی که خواست دراین فضا که با انبوه کاربران و مخاطبین با سرعت بالا و اثر گذاری فوق العاده مواجه هستیم منتشر نماید.
وی ضمن یاداوری این مطلب که در سال ۱۳۸۸و پس از گذشت سال ها در نهایت در رابطه با فضای مجازی قوانینی به تصویب رسید و در برخی موارد جرم انگاری صورت پذیرفت،افزود:فضای مجازی نیازمند مدیریت است و هم فرصت است و هم یک تهدید و برای اینکه از تهدیدات کم کنیم و به فرصت ها بیفزاییم باید مدیریت شود.
این مقام ارشد قضائی در استان کرمان افزود: انجام فعالیت‌های فرهنگی در فضای سایبر یک نوع سرمایه گذاری است غافل شدن از واقعیت فضای مجازی خسران غیر قابل جبرانی دارد
وی افزود:دادگستری استان کرمان در حوزه جرم شناسی و پیشگیری از وقوع جرائم آمادگی کامل دارد با همکاری فعالان فرهنگی قدم های بزرگی بردارد.
موحد خاطرنشان ساخت:در کنار سواد رسانه ای بحث ارتقاء سواد حقوقی در رسانه مورد تاکید است
وی با اشاره به اینکه تجارت الکترونیک یک واقعیت جدی است ،افزود:جرم های الکترونیکی یک واقعیت هستند که خوشبختانه اقدامات خوبی در زمینه رصد و مقابله با این گونه جرائم از سوی ادراه کل اطلاعات استان،سازمان اطلاعات سپاه،پلیس فتا و ناجا صورت پذیرفته است
نماینده عالی دستگاه قضائی در استان کرمان جاسوسی در فضای مجازی و جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی را یک بحث جدی دانست و گفت:بستر بسیاری از اغتشاشات و اخلالگری های دی‌ماه سال ۹۶ ،فضای مجازی بود و با حضور هوشمندانه و رصد و پایش ادمین های کانال های معاند از سوی دستگاه های اطلاعاتی،امنیتی وانتظامی ناآرامی ها کنترل و هدایت گری ها شکل گرفت

انتهای پیام/

پاتوق دانشجوها کوثر سایت زنان کویر تابناك وب تابناك وب logo-samandehi