پايگاه خبری تحليلي دانشجو آزاد

20:12:41 - چهارشنبه 24 مهر 1398
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه:
آقای ظریف! در جلسه رسانه‌ها با سردار جعفری، همه حضار منتقد اقدامات و مواضع شما بودند/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود
سید نظام الدین موسوی در پاسخ به ادعای روز گذشته محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه مبنی بر تحریف سخنانش در خبرگزاری فارس، توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش “دانشجو آزاد” به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در پی ادعای روز گذشته محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه مبنی بر تحریف سخنانش در خبرگزاری فارس، سید نظام الدین موسوی مدیرعامل سابق خبرگزاری فارس در نامه‌ای به وزیر امور خارجه به ادعاهای مطرح شده از سوی وی پاسخ داد.

متن توضیحات سیدنظام الدین موسوی به شرح زیر است: باسمه تعالی جناب آقای دکتر محمد جواد ظریف وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اهداء سلام و تحیت و آرزوی توفیق برای جنابعالی، روز گذشته در برخی رسانه ها و کانال های تلگرامی مطلبی به نقل از شما منتشر شد مبنی بر اینکه در جمع گروهی از فعالان فضای مجازی ادعا کرده اید، سردار عزیز جعفری فرمانده پیشین سپاه، مدیرعامل سابق خبرگزاری فارس را به دلیل تحریف سخنان شما در این خبرگزاری، مواخذه کرده است.

ظاهراً این ادعا را در جلساتی دیگر با اصحاب رسانه نیز مطرح کرده بودید اما چون عمومی نشده بود وجهی برای پاسخ ندیدم اما اکنون که رسانه ای شده، به نظرم رسید باید توضیحی در این باره بدهم تا این پیش فرض ذهنی اتان که ملت ایران حافظه تاریخی ضعیفی دارند مختصری اصلاح شود.

البته راجع به مواضع و اقدامات شما در این سالها و آنچه در فقره برجام بی فرجام بر سر عزت و شوکت این ملت و نظام آوردید، سخن بسیار است که در زمان خود باید گفته شود، اما فعلاً درباره مطلب فوق الاشاره منقول از شما که تعریض به حقیر دارد از باب «انا رب الابل» نکاتی می گویم تا مجالی دیگر و روز و روزگاری دیگر.

متن نقل شده از جنابعالی در جمع فعالان فضای مجازی با ادبیات مختلفی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی انتشار یافته اما خلاصه همه این منقولات این است که شما فرموده اید: آقای سردار جعفری فرمانده پیشین سپاه، در جلسه ای سیدنظام الدین موسوی مدیر عامل سابق خبرگزاری فارس را به دلیل تحریف سخنان من (دکتر ظریف) در دانشکده فنی دانشگاه تهران مواخده کرد و دستور اصلاح آن خبر در خبرگزاری فارس را داد.

جناب آقای دکتر ظریف! جلسه ای که بدان اشاره کرده اید و شما مدعو آن بودید، آقای سردار جعفری با حضور جمع قابل توجهی از مسئولان وقت سپاه و مسئولان و فعالان جبهه رسانه ای انقلاب برگزار کرده بود که بنده مجاز نیستم جزئیات آن را بیان نمایم و صرفاً به آنچه درباره شخص من ادعا کرده اید بسنده می کنم.

اما اجمالاً به جرات  می گویم همه کسانی که در آن جلسه صحبت کردند و جنابعالی را مخاطب قرار دادند، نسبت به اقدامات و مواضع شما و تیمتان در حوزه سیاست خارجی و مذاکرات هسته ای منتقد بودند و به صراحت یا در لفافه این انتقادات و دغدغه ها را بیان کردند.

دغدغه هایی که امروز بعد از گذشت چند سال از ماجرای برجام و افتادن تشت رسوایی آن از بام، شمولیت و عمومیت یافته و نه مختص محافل خصوصی، که نقل کوچه و بازار و خیابان است.

اما بنده که از روز قبل در جریان این جلسه قرار گرفته بودم، با توجه به اطلاعی که از اشراف سایر دوستان حاضر در جلسه به موضوع هسته ای و احتمال بیان آنها توسط این عزیزان داشتم؛ مطلب دیگری را برای طرح در حضور شما آماده کردم.

و آن مطلب، در خصوص اظهاراتی بود که چندی قبل از برگزاری جلسه مذکور، جنابعالی در دانشکده فنی دانشگاه تهران بیان کرده بودید.

اتفاقاً چون در فضای رسانه ای با مدل عملیات روانی و فرافکنی اتان آگاه بودم، خبر آن اظهاراتتان را نه از خبرگزاری فارس که از خبرگزاری ایسنا رونوشت گرفتم. شما در ۱۲ آذر ۹۲ طی اظهاراتی در دانشکده فنی دانشگاه تهران، در میان هلهله و فریاد جماعت سرمست از برجام با شعار «صل علی محمد، روح مصدق آمد» در پاسخ به سئوالات انتقادی نماینده انجمن های دانشجویان مستقل، گفته بودید: « تشکر می‌کنم که این نکات را این‌جا مطرح کردید که فرصتی است تا من هم بتوانم جواب دهم. خوب است که این حرف‌ها زده شود.

باید بگویم که غربی‌ها از چهار تا تانک و موشک ما نمی‌ترسند. از این مردم می‌ترسند. آیا شما فکر کرده‌اید که آمریکا که با یک بمبش می‌تواند تمام سیستم‌های نظامی ما را از کار بیندازد، از سیستم نظامی ما می‌ترسد؟ آیا واقعا به خاطر سیستم نظامی ماست که آمریکا جلو نمی‌آید؟» در جلسه، بنده این جمله شما را از روی خبر خبرگزاری ایسنا ( که همین الان هم بعد از سالها بدون تغییری در آرشیو این خبرگزاری قابل مشاهده است) نقل کردم و نسبت به شما انتقاد نمودم که چرا چنین مطلب بی پایه و نادرستی را بیان کردید که موجب تضعیف نیروهای نظامی و دفاعی ما شده و به دشمنان برای زورگویی بیشتر گرا می دهد؟ شما از این سئوال بنده برآشفتید و ادعا کردید که از صحبت های شما برداشت اشتباه کرده ام و منظور شما این بوده که ما نه به نیروی نظامی بلکه به مردم و ایمان ملت  و روحیه ایثار و فداکاری اتکا داریم. بنده بعد از توضیحات شما دوباره تاکید کردم که اتکای نظام و انقلاب به مردم و ایمان و ایثار ملت، چیزی نیست که شما کشف کرده باشید و امام(ره) و رهبری همواره این موضوع را متذکر شده اند.

بلکه سئوال و انتقاد من به راجع آن بخشی است که شما ادعا کرده اید آمریکا با یک بمب می تواند تمام نیروهای نظامی ما را از کار بیندازد. این جمله هم به لحاظ فنی و حقیقی نادرست است و هم از یک عنصر دیپلمات بعید است چنین بی محابا نیروهای نظامی کشورش را تحقیر کند. متاسفانه باز هم به جای پاسخ به این سئوال روشن، تلاش کردید با عصبانیت و اتهام زدن مبنی بر نفهمیدن حرفهایتان، جلسه را ملتهب کنید. و چون فضای جلسه به سمت مجادله دوجانبه پیش رفت آقای سردار جعفری با عتاب، به مساعدت شما آمدند و گفتند با این تفاصیلی که آقای ظریف می گوید، منظور ایشان از آن سخنان، برداشتی نیست که شما دارید و منظور ایشان همین است که در جلسه می گویند. قطعاً آقای جعفری در خصوص اینکه چرا در شرایط استیصال شما در آن جمع، به کمکتان شتافتند و اجازه ندادند محاجه بنده با شما ادامه یابد دلایل خودشان را داشتند؛ کمااینکه پس از رفتن شما از جلسه، جمع بندی ایشان روشن ساخت که به چه دلایلی تلاش کردند تا نگاه مثبتی بر جلسه حاکم باشد.

دلایلی که در آن شرایط، من حیث المجموع از منظر فرمانده کل سپاه، موجه می نمود. اما آنچه واضح است مطالبی که بنده به نقل از جنابعالی در جلسه نقل کردم، اصلاً خبر منتشره از سوی خبرگزاری فارس نبود که بحثی بر سر تحریف پیش بیاید و دربگیرد. بلکه همانگونه که عنوان شد بنده مطلب را از روی خبر خبرگزاری ایسنا نقل نمودم. مضافاً اینکه فیلم اظهارات شما در همه رسانه ها موجود است و همگان می توانند در این باره قضاوت کنند. آقای جعفری نیز حرفشان نه درباره خبر خبرگزاری فارس (که اصلاً محل بحث نبود) بلکه بر روی برداشت از صحبت های جنابعالی در دانشکده فنی بود که با توجیهات تفصیلی و اضافه کردن و وصله پینه کردن جملات جدید از سوی جنابعالی به آنچه قبلاً گفته بودید، ایشان هم گفتند که برداشت شما را قبول کنیم! اما نکته ای که بنده در آن جلسه در حضور شما نگفتم (چون احساس کردم سردار جعفری بنا به مصلحتی می خواهد قضیه فیصله یابد و ادامه پیدا نکند) این بود که خود آقای جعفری چند روز بعد از اظهارات شما در دانشکده فنی ، واکنشی شدید نشان داده و در مصاحبه ای اعلام کرده بود: « البته ما ایشان(دکتر ظریف) را یک دیپلمات صاحب‌نظر می‌دانیم اما در این زمینه (مسائل نظامی و دفاعی) تجربه و تخصص ندارند. من می‌گویم اگر دشمن با هزاران موشک به ما حمله کند، شاید فقط ۲۰ درصد توان نظامی سپاه را از بین ببرد.» فلذا اگر بنده حرف شما را در آن جلسه تحریف کرده بودم پس لابد خود سردار جعفری مدتها پیش از من حرف شما را تحریف کرده بود! علی ایحال، پس از پایان جلسه نیز به رغم همه تلاش و توجیهاتی که شما داشتید – و آوانس هایی که سردار جعفری به رسم میزبانی به شما داد –  تا آنجا که من با بزرگان و دوستان حاضر در نشست مباحثه داشتم؛ کسی از اظهارات شما قانع نشده بود  و توجیهاتتان، دغدغه ای را رفع نکرد. گذر زمان نیز نشان داد که آن نگرانی ها و دلواپسی های مطرح شده در آن جلسه و جلسات مشابه در خصوص مواضع و اقدامات و مذاکرات شما، تا چه اندازه درست و دقیق و بجا بوده است.

اما از همه این ها مهمتر، چندی پس از آن جلسه، مقام معظم رهبری در بیاناتی با اشاره تلویحی به سخن نادرست شما درباره توان دفاعی کشور، فرمودند: «یک وقتى یکى از مسئولین کشور درباره‌ى مسائل نظامى یک نظرى داده بود که خب مطابق واقع نبود؛ بنده گفتم یک “تور نظامى” براى مسئولین کشور قرار بدهید؛ بیایند یک خرده‌اى در محیط هاى نظامى گردش کنند، حقایقى را، واقعیّاتى را ببینند، معلوماتشان نسبت به موجودىِ نظامى کشور بالا برود.» و بدین ترتیب با این جمله صریح ، بر همگان روشن می شود که اولاً، جنابعالی آن حرف نادرست را در دانشکده فنی زده بودید و تحریفی صورت نگرفته بود؛ ثانیاً، منطق شما در ادعای این که آمریکا با یک بمب می تواند همه نیروی نظامی ما را نابود کند تا چه اندازه سست و نادرست بوده است.

نمی دانم آن زمان شما در آن «تور نظامی» شرکت کردید یا خیر؟ و آیا توان دفاعی و موشکی کشور را در شهرهای زیرزمینی دیدید یا نه؟ اما امیدوارم پس از سال ها، اتفاقات اخیر از جمله ساقط شدن پهپاد فوق پیشرفته آمریکا توسط مدافعان تیزبین کشور به شما این معنا را یادآوری کرده باشد که نباید به دلیل مرعوب بودن در برابر غرب و آمریکا، توان دفاعی کشور خود را به هیچ انگارید. در پایان، ضمن دعا به درگاه خداوند متعال برای مغفرت جنابعالی به دلیل درافکندن کشور به بیراهه برجام و متوقف کردن صنعت هسته ای کشور، عرض می کنم که حقیقتاً بنده و همکارانم در خبرگزاری فارس (در زمان تصدی مسئولیت این رسانه)، نه با جنابعالی و نه با دولت، خصومت شخصی نداشتیم و به رغم سعایت های مداوم شما و آقای رئیس جمهور در جلسات و دیدارهای مختلف علیه ما، آنچه درباره برجام و مذاکرات هسته ای گفتیم و نوشتیم از روی دغدغه هایی بود که بر اساس مطالعه رفتار غیرقابل اعتماد و پیشینه ظالمانه و مستکبرانه دولت آمریکا داشتیم.

بزرگترین نگرانی ما درباره برجام این بود که شما صرفاً بر اساس وعده های پوچ  جان کری و اوباما، تعهدات عینی زیادی را بر دوش ملت و نظام اسلامی ایران می گذارید، بی آنکه از طرف مقابل، تضمین و تعهد روشن و دقیقی بگیرید. و تجربه نشان داد که این دغدغه ها چقدر درست و منطبق بر واقع و بوده و ساده اندیشی شما و دوستانتان درباره آمریکا و غرب تا چه اندازه سست پایه و بی منطق بود و جز «خسارت محض» چیزی به ارمغان نیاورد. و چه طنز تلخی است که آنچه آن سالها ما درباره آمریکا و بدعهدی و دروغگویی اش می گفتیم، امروز تندتر و شدیدتر و غلیظ تر از آن، بر زبان شما و آقای روحانی جاری می شود. اما چه حاصل که دیگر مرغ از قفس پریده است و آب رفته به جوی، برنگردد باز! حرف زیاد است و مجال کوتاه. انشاء الله که این کمتر از دوسال را دریابید و اگر بتوانید اندکی برای ملت و نظام و رهبری جبران فرمایید. ارادتمند سیدنظام الدین موسوی ۲۴ مهرماه ۱۳۹۸

انتهای پیام/

بر چسب ها:
پاتوق دانشجوها کوثر سایت زنان کویر تابناك وب تابناك وب logo-samandehi