پايگاه خبری تحليلي دانشجو آزاد

۱۹:۲۶:۳۵ - دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
۲۶هکتار سطح زیرکشت گلخانه ای در شهرستان سیرجان
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیرجان گفت:کل سطح گلخانه ­های شهرستان بیش از ۲۶ هکتار می باشد که از این سطح گلخانه ۲ هکتار به صورت کاشت هیدروپونیک می باشد.

به گزارش “دانشجوآزاد” محمودآبادی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیرجان گفت: کل سطح گلخانه ­های شهرستان بیش از ۲۶  هکتار می باشد که از این سطح گلخانه ۲ هکتار به صورت کاشت هیدروپونیک می باشد.

وی اظهار داشت: محصولات گلخانه ای این شهرستان شامل سبزی و صیفی با سطحی معادل ۲۳٫۲۳  هکتار ، گل و گیاهان زینتی با سطحی معادل ۱٫۹۳ هکتار ، گیاه آلوئه ورا با سطح  0.41  هکتار  و گلخانه لیموترش با سطح  0.3 هکتار می باشد.

وی با بیان اینکه از نظر برداشت محصول تفاوت محسوسی بین برداشت در فضای باز، گلخانه خاکی و هیدروپونیک وجود دارد، تصریح کرد: برداشت در محیط گلخانه­ای به مراتب بیشتر از برداشت در فضای باز است و برداشت در گلخانه هیدروپونیک بیشتر از گلخانه خاکی می­باشد.

محمودآبادی اظهار داشت: هزینه کرد جهت احداث هر مترمربع گلخانه خاکی مبلغی حدود پنج میلیون  ریال و در گلخانه هیدرو پونیک حدود شش میلیون ریال می باشد که با توجه به برداشت محصول بیشتر در گلخانه هیدروپونیک برداشت سرمایه در گلخانه هیدرو پونیک سریعتر انجام می­شود.

وی اظهار داشت: در گلخانه های هیدرو پونیک به علت تغذیه بهتر بوته ها و کاهش آفات و بیماریها، به ویژه بیماریهای قارچی و خاکزی می توان محصول سالم­تری نسبت به گلخانه خاکی تولید نمود.

محمودآبادی ابراز داشت: برنامه کوتاه مدت جهت توسعه گلخانه ها توسعه مطابق با برنامه سازمان جهاد کشاورزی استان می باشد و برنامه میان مدت این مدیریت نیز توسعه مجتمع گلخانه ای شهرستان و برنامه بلتدمدت استفاده از سرمایه گذاران بخش خصوصی با توانایی اجرای گلخانه هایی با مساحت بیشتر از ۲ هکتار است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با اقدامات ترویجی و آموزشی جهت توسعه گلخانه ها مثل برگزاری کلاسهای آموزشی، بازدید از گلخانه­های شهرستانهای هم جوار و ترویج احداث گلخانه توسط کارشناسان پهنه، مسیر توسعه گلخانه ها در این شهرستان رونق می یابد.

پاتوق دانشجوها کوثر سایت زنان کویر تابناك وب تابناك وب logo-samandehi