پايگاه خبری تحليلي دانشجو آزاد

۱:۵۳:۴۵ - سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
در نامه ای مطرح شد؛
دانشجویان علوم پزشکی کرمان خواستار تجدید نظر در نحوه برگزاری امتحانات شدند
کانون خانه مطبوعات دانشگاه علوم پزشکی کرمان در نامه‌ای به معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان خواستار تجدید نظر در شیوه برگزاری امتحانات مجازی دانشگاه علوم پزشکی کرمان شدند.

به گزارش “دانشجو آزاد”؛ کانون خانه مطبوعات دانشگاه علوم پزشکی کرمان در نامه‌ای به معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان خواستار تجدید نظر در شیوه برگزاری امتحانات مجازی دانشگاه علوم پزشکی کرمان شدند.

متن نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر ملک پور، معاونت محترم آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، احتراما به استحضار جنابعالی میرساند کانون خانه مطبوعات که بزرگترین رسانه مستقل دانشجویی دانشگاه) کانال خبردونی را در اختیار دارد، در راستای پیگیری نگرانی‌های دانشجویان درخصوص ازمون‌های آنلاین و پس از برگزاری نشست با حضور مهندس شجاعی پور با درخواست خود دانشجویان اقدام به نظر سنجی در جهت رضایت از نحوه برگزاری آزمون‌های آنلاین به عمل آورد که قریب به ۹۷ درصد نظرات خواستار امکان برگشت به سوال قبل در آزمون بودند.

ضمن تشکر از مساعدت جنابعالی برای برگزاری امتحانات به صورت مجازی و جلوگیری از خطر انتشار ویروس، با توجه به گذشت حدود دو هفته‌ای از روند برگزاری امتحانات مجازی مواردی به شدت ذهن ما را نگران و دغدغهمند کرده که مساعدت و رفع آن‌ها می‌تواند کمک بزرگی به روند برگزاری امتحانات و گام مؤثری در مسیر اولین تجربه دانشگاه علوم پزشکی کرمان در برگزاری آزمون مجازی باشد؛ لذا توجه شما را به نکات زیر جلب می‌نماییم:
۱ -اولین نکته و شاید مهم‌ترین نکته مسئله مرور آزمون هست. آزمون‌ها به صورتی برگزار می‌شوند که هر سوال در یک صفحه نشان داده می‌شود و پس از رفتن به سوال بعد امکان بازگشت و مرور مجدد سوالات وجود ندارد. این مسئله چند مشکل را ایجاد می‌کند:
الف (سطح سوالات یکسان نیستند و از بخش‌های مختلفی از مباحث طراحی می‌شوند لذا هر کس تسلط خاصی روی بخش خاصی دارد که طبیعتا در آزمون استاندارد اول وقت خود را روی آن‌ها می‌گذارد و سپس سوالات بعدی را حل میکند که با این روش این امکان از فرد سلب می‌شود.
ب (وقتی سوالات بعدی آزمون برای دانشجو قابل مشاهده نیستند، دانشجو بیشتر از تمرکز روی مطالب اصلی و دروس مطالعه شده، درگیر مدیریت زمان می‌شود و تمرکز علمی خود را از دست می‌دهد.
ج (این مسئله در دروس سیستمی و دستگاهی اهمیت خود را بیشتر نشان می‌دهد، چون این دروس از مباحثی تشکیل شده اند که از اهمیت یکسانی برخوردار نیستند و نباید زمان یکسانی روی آن‌ها گذاشت بنابراین آمدن سوالات به صورت رندوم و بدون قابلیت بازگشت به سوال قبلی بسیار نگران کننده است. اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود که هر ترم تعداد زیادی از دانشجویان در حالت عادی هم در این دروس مردود می‌شوند که طبیعتا با این شرایط، وضع دشوارتر خواهد شد.
د (با توجه به شرایط به وجود آمده علی رغم تلاش‌های بسیار شما و همکاران محترمتان که قدردان زحماتتان هستیم آموزش‌های دروس این ترم کیفیت کلاس‌های حضوری را نداشته و کلاس‌های عملی دروس هم به صورت مجازی برگزار شده است و علی رغم توصیه‌های جنابعالی و درخواست دانشجو جهت برگزاری ازمون میانترم بعضی گروه‌ها مخالف کرده و ازمونی نگرفته اند؛ لطفا در نحوه برگزاری امتحانات و نداشتن امکان مرور تجدید نظر بفرمایید تا دانشجویان بتوانند با آرامش در امتحانات شرکت کنند و نمره واقعی بر اساس مطالعاتشان کسب کنند، زیرا که با این نحوه برگزاری امتحانات، ارزشیابی صحیحی از آموخته‌های دانشجویان صورت نمی‌گیرد.
(به وضوح دیده می‌شود که با اجرای این روش، استرس دانشجویان ضریب بالایی پیدا میکند و با توجه به بازه طولانی امتحانات، این امر درگیری‌های ذهنی را به دنبال خواهد داشت.

۲ -مسئله دیگر زمان هر سوال مربوط به امتحانات مختلف هست که باید باتوجه به درجه سختی سوالات دروس مختلف زمان منطقی به هر سوال اختصاص بیابد، نه صرفا با استدلال اینکه امتحان به صورت مجازی برگزار می‌شود و نباید زمان زیادی به هر سوال اختصاص داده شود، زمان نامعقولی برای امتحانات در نظر گرفته شود.

۳ -، اما اخرین مسئله مربوط به راه جایگزین برای دانشجویانی است که امکان ورود به سامانه یا تاخیر بیش از حد در ورود به سامانه را به دلیل یکسان نبودن شرایط اینترنت کشور دارند؛ که با توجه به تعداد بیشتر دانشجویان خوابگاهی که امکان مراجعه حضوری ندارند سوالات بیشتری از استاد اخذ شود و برای این دسته از دانشجویان امتحان مجدد یا راه جایگزینی در نظر گرفته شود.

در پایان باید عرض کنیم ضمن تشکر از تمام زحمات دانشگاه در رفع مسائل و مشکلات آموزش مجازی، ما به شدت نگران روش ارزشیابی که در حال اجرا شدن است هستیم و استدعا داریم نهایت مساعدت خود را در جهت رفع این مسائل و برقراری قابلیت مرور سوالات حداقل به صورت ۵ سوال در یک صفحه مبذول دارید.

پیشاپیش از حسن توجه حضرتعالی نهایت سپاس و امتنان را داریم.

رونوشت:
مدیریت محترم آموزش کل دانشگاه، دکتر محمد اعظمی
مدیریت محترم مرکز آزمون دانشگاه، مهندس رضا شجاعی پور

پاتوق دانشجوها کوثر سایت زنان کویر تابناك وب تابناك وب logo-samandehi