پايگاه خبری تحليلي دانشجو آزاد

17:06:41 - دوشنبه 18 تیر 1403
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مدیرکل ثبت اسناد استان کرمان:
توسعه دفاتر اسناد رسمی زمینه‌ساز اجرای بهتر قانون الزام به ثبت رسمی معاملات است
سیدمهدی هاشمی مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان گفت: با تصویب قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول، در آینده نزدیک باید کلیه اعمال حقوقی که نتیجه آن انتقال مالکیت عین یا منفعت بیش از دو سال باشد باید در سامانه ثبت الکترونیک اسناد به ثبت برسد که پیش‌نیاز این امر ایجاد زیرساخت و توسعه دفاتر اسناد رسمی است.

به گزارش دانشجو آزاد:  سیدمهدی هاشمی صبح امروز ۱۸ تیرماه در مراسم افتتاحیه نخستین دوره کارآموزی پذیرفته‌شدگان سردفتری اسناد رسمی استان کرمان اظهار کرد: خداوند در قرآن کریم دستورالعمل تجاری مقرر کرده و بر لزوم ثبت معاملات توسط کاتب عادل تاکید دارد.

وی افزود: امروزه می‌بینیم بیشتر اختلافات ملکی و حقوقی افراد در اثر معاملات غیررسمی پدید می‌آید، بنابراین ضرورت و اهمیت این حکم قرآن کریم بیش از پیش عیان می‌شود.

هاشمی تصریح کرد: دفاتر اسناد رسمی سنگر دفاع از حقوق مدنی اشخاص است و جایگاه ویژه‌ای در نظام حقوقی و ایجاد بهداشت حقوقی و امنیت معاملاتی در جامعه دارد.

عضو شورای قضایی استان کرمان گفت: فراگیر نشدن فرهنگ ثبت رسمی به مشکلات زیادی در نظام حقوقی و قضایی و ورود حجم عظیمی از پرونده‌ها به محاکم دادگستری منجر شده و باید از آن به ابرچالش دستگاه قضایی تعبیر کرد.

وی افزود: چاره حل این معضل در گام نخست، اتمام حدنگاری است که با تصویب قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول این هدف در آینده نزدیک محقق خواهد شد و در مرحله بعد باید فرهنگ ثبت رسمی در جامعه نهادینه و زیرساخت لازم از جمله توسعه دفاتر اسناد رسمی محقق شود.

هاشمی گفت: با تصویب قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول، در آینده نزدیک باید همه اعمال حقوقی که نتیجه آن انتقال مالکیت عین یا منفعت بیش از دو سال باشد، در سامانه ثبت الکترونیک اسناد به ثبت برسد که پیش‌نیاز این امر ایجاد زیرساخت و توسعه دفاتر اسناد رسمی است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان با اشاره به نقش دفاتر اسناد رسمی در تحقق شعار سال گفت: سازمان ثبت با حدنگاری اراضی کشاورزی به ارتقاء امنیت غذایی و با ثبت شرکت‌های تجاری و اجرای مفاد اسناد رسمی، در تداوم جریان تولید و اشتغال اثر مستقیم دارد و در این امر دفاتر اسناد رسمی به عنوان بازوهای سازمان ثبت می‌توانند بسیار موثر باشند.

وی تصریح کرد: اسناد تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی باید منطبق با قوانین و شرع باشد و تلاطم‌های اقتصادی زندگی، نباید سلامت کار سردفتران را تحت‌الشعاع قرار دهد و مراقبت کنید افراد فرصت‌طلب و سودجو به شما نزدیک نشوند.

هاشمی در پایان اظهار کرد: نظارت مستمر و بعضا نامحسوس بر نهادهای تابعه در دستور کار جدی ماست و مواردی از قبیل تکریم ارباب رجوع، حُسن اجرای قوانین، سلامت اداری و رعایت تعرفه‌های مصوب در دفاتر اسناد رسمی و ازدواج استان کرمان به دقت رصد می‌شود.

به گزارش ایسنا، رئیس کل دادگستری استان کرمان نیز در این مراسم با اشاره به اهمیت جایگاه دفاتر اسناد رسمی گفت: دفاتر اسناد رسمی در کشور ما بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارند و مردم با وظایف و مسئولیت‌های این نهاد آشنایی دارند.

وی افزود: انتظام‌بخشی به معاملات و مراودات اشخاص حقیقی و حقوقی، در سایه فعالیت دفاتر اسناد رسمی محقق می‌شود.

انتهای پیام

پاتوق دانشجوها کوثر سایت زنان کویر تابناك وب تابناك وب logo-samandehi