پايگاه خبری تحليلي دانشجو آزاد

۱۳:۲۶:۲۱ - چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان ؛
برگزاری چهل و هشتمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور در دانشگاه شهید باهنرکرمان
دکتر طاهر بیان کرد: چهل و هشتمین نمایشگاه تخصصی دستاورد های صنعت هسته ای در تاریخ ۲۸ آبان ماه ساعت ۹ صبح در تالار وحدت دانشگاه باهنر افتتاح می شود.

به گزارش “دانشجو آزاد” دکتر محمد علی طاهر رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان  ظهر امروز در نشت خبری چهل و هشتمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته ای کشور عنوان کرد:  امروزه تأثیر علوم و فناوری هسته‌ای بر افزایش دانش بشری، طبیعت حاکم و ارائۀ رفاه و خوشبختی به زندگی بشری غیرقابل تردید می باشد و می تواند به عنوان یک عنصر اساسی و مبنای ضروری برای توسعۀ پایدار به شمار آید.

وی با اشاره به اینکه فناوری هسته ای در در طول نیم قرن گذشته در سراسر جهان نقش مهمی را در توسعۀ صنعت،‌ کشاورزی و پزشکی ایفاء کرده است اظهارکرد: استفادۀ رادیوایزوتوپ ها در شناسایی و درمان بیماری ها، کاربرد فناوری هسته‌ای در تولید برق و تولید مواد باکیفیت و مقاومت ویژه و همچنین تولید محصولات کشاورزی مقاوم در برابر خشکسالی و آفات، فقط برخی از کاربردهای این علم در پزشکی، صنعت و کشاورزی است.

رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان خاطر نشان کرد: چهل وهشتمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته ای کشور از سوی سازمان انرژی اتمی با همکاری دانشگاه شهیدباهنر کرمان  از تاریخ ۲۴ مهر ماه لغایت  یکم آبان ماه برگزار می شود.

طاهر در ادامه بیان کرد: این نمایشگاه در فضایی به مساحت یکهزار و دویست مترمربع در جنب ساختمان D1 در سه بخش کلی «مرور چرخه سوخت هسته‌ای»، «نیروگاهی» و «کاربردهای صنعت هسته ای در صنایع مختلف»  با این  نمایشگاه با محورهای، چرخه سوخت هسته ای، اکتشاف و استخراج، غنی سازی اورانیوم، تولید آلیاژی نوین، مجتمع های سوخت، سلامت و فیزیک هسته ای، ماکت نیروگاهی، کشاورزی هسته ای، فراوری اورانیوم، کاربرد پرتوهای هسته ای، راکتور تحقیقاتی، آب سنگین، پسمانداری و زباله های هسته ای، حفاظت در برابر پرتوهای هسته ای، شبیه ساز راکتور قدرت، برپا می شود.

وی تصریح کرد: در سال‌های گذشته نمایشگاه‌های تخصصی دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور در ۴٧ دانشگاه و موسسات عالی کشور برگزار شده،  که بیست و یکمین نمایشگاه در سال ۹۱ در دانشگاه شهید باهنر کرمان با ۹ هزار و ۸۵۳نفر بازدید کننده  برپا شد و جزو برترین نمایشگاه‌های هسته ای کشور محسوب گردید.

رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان مطرح کرد: هدف از برگزاری نمایشگاه آگاهی سازی عمومی نسبت به دانش بومی صنعت هسته‌ای و معرفی آن به عنوان یک تکنولوژی مفید در زندگی مردم و دسترسی سریع و راحت جامعه دانشگاهیان به چکیده آخرین دستاورده‌های کشور در این صنعت، رفع ابهام در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای چه به لحاظ ایمنی و زیستی محیطی و چه به لحاظ سیاسی جهت خنثی سازی تبلیغات منفی دشمنان، ایجاد علاقه مندی و جذب کارشناسان، محققین و متخصصین دانشگاهی و جذب نخبه‌ها، تقویت خودباوری و غرور ملی از طریق مشاهده عینی، معرفی کاربردهای جنبی این صنعت به ویژه کشاورزی و پزشکی، است.

طاهر به اقلامی که در این نمایشگاه به معرض دید عموم گذاشته می شود اشاره کرد و گفت:در این نمایشگاه در بخش چرخه سوخت و نیروگاه، ۲۲۵ قلم،در بخش کاربردهای جانبی صنعت هسته‌ای، ۱۷۵ قلم، شش ماکت بزرگ از نیروگاه اتمی بوشهر، پسمانداری، چرخۀ سوخت هسته‌ای، آبشار سانتریفیوژ، مجتمع سوخت، آب سنگین اراک، مرکز پرتودهی، پسمانداری، فرآوری اورانیوم؛ نمایش ماشین‌های سانتریفیوژ به نمایش گزاشته می شود.

رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان ضرورت‌های برگزاری مجموعه نمایشگاه‌های هسته‌ای را برشمرد و افزود: نو بودن این صنعت در داخل کشور و عدم آگاهی مناسب نسبت به آن، محدود بودن فضای اطلاع رسانی در رابطه با جزئیات این صنعت در سطح دنیا، ارائه دستاوردها به صورت عینی، جهت رفع ابهام افکار عمومی داخلی، به جای سخنرانی‌ها و تبلیغات رسانه‌ای، بومی بودن این دستاوردها، ، محق بودن مردم به جهت حمایت‌های گسترده و همه جانبه از دستیابی به این دانش ارزشمند به عنوان مهم‌ترین عامل ایستادگی و موفقیت در برابر فشارهای سیاسی خارجی.

طاهر با بیان اینکه این نمایشگاه، یک نمایشگاه توضیح محور است توضیح داد: بازدیدکنندگان به صورت گروه های۲۵ الی۳۰ نفره  از این نمایشگاه بازدید می‌کنند و این نمایشگاهه با نمایشگاه های دیگر متفاوت است و حتما نیاز به توضیح کارشناسان در بخش های مختلف را دارد.

وی در پایان عنوان کرد: افتتاحیه نمایشگاه ۲۸ آبان ماه ساعت ۹ صبح در تالار وحدت این دانشگاه می باشد بازدید از این نمایشگاه برای عموم آزاد است و ساعت بازید صبح‌ها از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲:۳۰ و عصر ها از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۷ است.

انتهای پیام /ی

 

پاتوق دانشجوها کوثر سایت زنان کویر تابناك وب تابناك وب logo-samandehi